İstiridye Mantarının Faydaları Nelerdir ?

 

İstiridye Mantarının faydasını say say bitiremeyiz. Bu mantar öyle mükemmel ki sanki mantar değil bir şifa kaynağı. İstiridye Mantarı hakkında bilinmesi gereken her şeyi aşağıda okuyabilirsiniz. 

İstiridye Mantarı Kolesterolü Düşürüyor, Düzenli olarak tüketilen istiridye mantarının kolesterolü düşürdüğü tespit edildi.

Almanya’nın Hannover kentindeki Leibniz Üniversitesi bilim adamlarının, Prof. Dr. Andreas Hahn ve Dr. Inga Schneider başkanlığında yaptığı araştırma, istiridye mantarının kandaki yağ değerleri üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösterdi.

Üniversite tarafından yapılan açıklamaya göre bilim adamları, kolesterolü yüksek üniversiteli gençler üzerinde yaptıkları araştırmada, bir gruba üç hafta boyunca her gün istiridye mantarı çorbası verdi. Yapılan ölçümlerde, düzenli olarak mantar çorbası içenlerin trigliserit değerlerinde önemli ölçüde düşüş gözlemlendi.

Ayrıca bu gruptakilerin, kötü kolesterol olarak da bilinen LDL değerlerinin ve genel kolesterol değerinin azaldığı tespit edildi. Bilim adamları, düzenli olarak istiridye mantarı tüketiminin kalp damar hastalıklarına karşı korunmada etkili olabileceğini belirtti.

Yapılan araştırmalarda iltihaplanmayı engelleyici aktivitesi antibiyotik, antiviral, bağışıklığa etkisi ve kanseri engelleyici aktivitesiyle çok sayıda hastalıkların tedavisinde rol aldığı ifade ediliyor.

 

İSTİRİDYE MANTARININ ÖZELLİKLERİ VE R.D.A. DEĞERLERİ:

 

  • 100 gr taze mantar 45.65 kaloriye sahiptir ve bünyesinde 8,9 mg kalsiyum, 1,9 mg demir, 17 mg fosfor, 0.15 mg vitamin B1, 0.75 mg vitamin B12 ve 12.40 mg vitamin C ihtiva eder.
  • Et ve baklagillere eşdeğer protein içeriğine sahiptir.
  • İnsan vücudu için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve demir gibi tüm mineral tuzlar sığır ve tavuk etinde bulunanların iki katıdır.
  • Tüm mantar türleri içerisinde en yüksek B1 ve B2 miktarına sahiptir.
  • Sebzelere nazaran 5-10 kat daha fazla niasin içerir.
  • Karaciğer hariç tüm et ve sebzelerden daha fazla folik asit içerir.
  • Düşük nişasta, yağ ve kalori içerdiği için obezite, şeker hastalığı ve hipertansiyonu olanlar ile çok az sodyum içermesinden dolayı nefrit ve kalp rahatsızlığı olanlar için önemlidir.
  • Tokyo ve Michigan Üniversiteleri bilim adamlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre, düzenli olarak tüketildiklerinde hastalıklara karşı vücut direncini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedirler.
  • Yenilebilir mantar türleri içerisinde sadece Pleurotus türleri, kandaki kolesterol seviyesini düşüren Lovastatin adlı etken maddeyi içermektedirler.
Joomla templates by a4joomla